Buchanan Field Hangar Waiting List & Application

Buchanan Field currently has a waiting list for large hangars, t-hangars and shade hangars. Tie-down spaces are available with no waiting list. If you would like to add your name to one of the hangar waiting lists below, please fill out the Hangar Waiting List Application (PDF) and submit it to the administrative office at 550 Sally Ride Drive in Concord. You may also scan and email the application to Airports staff

Please visit the Virtual Hangar Tour page to view County-owned hangars online.


Waiting Lists Last Revised: December 1, 2021

Map and Dimensions of Hangars at Buchanan Field

 T-Hangar North Facing Waiting List

Last Name First Name Place on List
Kreling (Diamond West, LLC.) Charles          1 
Grech George
2
Hammerquist Blake
3
Natale Mike
4
Kendall Robert
5
Bloxham Thomas/Diana
6
Davison Mark
7
Hogenson (One Niner Right) Andrew
8
O'Neill Fionn
9
Murray Verne
10
Atkinson Russell
11
Hrabetin Jim
12
Ginsberg Benjamin
13
Zabetian (Eight One Whiskey) Mahboud
14
Storch Maurice
15
Higgins James Robert
16
Lloyd Timothy
17
Anderson Kevin
18
Bettencourt Joao
19
Woll John
20
Olson Kevin
21
Parker/Bauer Robert/Bruce
22
McGregor (Bright Apps) Greg
23
Bajaj Vikram
24
Doyle Aaron
25
Louie (Silverbird, LLC) Garrick
26
Beuselinek Michael
27
Ajdari (Golden Compass) Shahrokh
28
Salimi (Salimi Mgmt) Vincent
29
Donthineni Rakesh
30
Meinbress Eric/Robert
31
Birkenseer James J.
32
Sabillon Luis
33
Mather Christopher
34
Flanagan Brian
35
Krassovsky Viatcheslav       36
Ames David/Erica       37
McCann Nick       38
Tyukin/Awwad Mikhail & Mamdouh        39
Vlahakis Gregory       40
Macdonald David         41
Hafez Adam         42
Elston Josh         43
Moody Peter        44
Horneman Auric         45
Moorad Bruce         46
Christensen Allen         47
Reiland Hal         48
Burton Rick         49
Mart Brandon         50
Jamison Connor         51
Fassett Robert         52
Quatacker Dane         53
Engle Donald         54
Fulginiti (Rushmore Aviation) James Vincent         55
Cooper Kyle         56
Chavez/Chavez Frederick/Bradley         57
Meade/Meade (Noble Aviation) Jonathan/Robert         58
Hanks Cathy         59
Baker Peter         60
Stead Michael        61
Mendoza William        62
Neffinger Edward        63
Yamabayashi Eric        64
Olson (Exp. Flight test solutions) Ryan        65
Harrison Kent         66
Ma Charlie         67
Siegfried Todd         68
Holmes Rob & Priyanka         69
Segal Briar          70
Burbridge Ben          71
Bailey- JBA, LLC Jonathan          72
Ma Charlie         73
Young Ryan R.          74
Salvador (Maversium) Manny         75
Jaffe Brian        76
Harhay Michael       77
Quattro Frank       78
Hania (Medi-Tek Inc.) Robert      79
Brown Nicolas      80
Okawa /Kerbawy Takamasa & Sofia      81
Gatpandan Grace       82
Hill Chester & Sandra       83

 T-Hangar South Facing Waiting List

Last Name First Name Place on List
Ajdari (Golden Compass LLC) Shahrokh 1
Meinbress Eric/Robert 2
McCarthy Michael 3
Mather Christopher 4
Flanagan Brian 5
Krassovsky Viatcheslav 6
Ames David/Erica 7
Segal Briar 8
McCann Nick 9
Tyukin/Awwad Mikhail/Mamdouh 10
Vlahakis Gregory 11
Elston Josh 12
Moody Peter 13
Burbridge Ben 14
Horneman Auric 15
Moorad Bruce 16
Christensen Allen 17
Reiland Hal 18
Burton Rick 19
Abel Ryan 20
Mart Brandon 21
Natale Mike 22
Jamison Connor 23
Fassett Robert 24
Quatacker Dane 25
Lloyd Peter 26
Fulginiti (Rushmore Aviation) James Vincent 27
Cooper Kyle 28
Chavez/Chavez Frederick/Bradley 29
Meade/Mead (Noble Aviation) Jonathan/Robert 30
Hanks Cathy 31
Baker Peter 32
Stead Michael 33
Mendoza William 34
Neffinger Edward 35
Yamabayashi Eric 36
Olson(Exp. Flight Test Solutions) Ryan 37
Harrison Kent 38
Ma Charlie 39
Siegfried Todd 40
Holmes Rob & Priyanka 41
Woll John 42
Young Ryan R.  43
Salvador (Maversium) Manny 44
Sabillion Luis 45
Harhay Michael 46
Anderson Kevin 47
Frank Quattro Frank 48
Hania(Medi-Tek Inc.) Robert 49
Brown Nicolas 50
Okawa/ Kerbawy Takamasa & Sofia 51
Gatpandan Grace 52
Beuselinck Michael 53
Donthineni Rakesh 54
MacDonald David 55
Hill Chester & Sandra 56

Large Hangar North Facing Waiting List

Last Name First Name Place on the List
Maciel Cicero 1
Ritthaler Keith 2
Campbell Gordon 3
Franks Erik 4
Meinbress Eric/Robert 5
Loftin Marc 6
Cassidy Rick 7
Logan Thomas 8
Martz Todd 9
Bailey Jonathan 10
Mahoney/Fernandez David/Oscar 11
Sharpes Brian 12
Kreling (Diamond West) Charles 13
Russo Michael 14
Alkoury Jamil 15
Elghawi (Advance Aero.) Andre 16
Glenn Roger  17
Teicheira/EAA Lee 18
Bloxham Thomas/Diana 19
Fulton John 20
O'Neill Fionn 21
Storch Maurice 22
Crafts/Carter David/Ward 23
Higgins James Robert 24
Bourne Mike 25
Klein (Flow Av) Benjamin 26
Bajaj Vikram 27
Louie (Silverbird) Garrick 28
Ajdari Shahrokh 29
Souang (Sabine Fin) Andre 30
Walker (N619MC) John 31
Salimi (Salimi Mgt) Vincent 32
Elston Josh 33
Horneman Auric 34
Reiland Hal 35
Burton Rick 36
Quatacker Dane 37
Fassett Robert 38
Grimes Mike & Amber 39
Engle Donald 40
Lucia/Anderson Keith/Marc 41
Meade/Meade (Noble Aviation) Jonathan/Robert 42
Stead Michael 43
Yamabayashi Eric 44
Olson(Exp. Flight Test Solutions) Ryan 45
Danto (Premiere Aviation) Peter 46
Potter Randy 47
Ma Charlie 48
Siegfried Todd 49
Harhay Michael 50
Hull Matthew 51
Donnelly (Bremar Aviation LLC) Mark 52
Hania (Medi-Tek Inc.)  Robert 53
Okawa/Kerbawy Takamasa & Sofia 54

Exec Hangar North Facing Waiting List

Last Name First Name Place on the List
Maciel Cicero
1
Ritthaler Keith
2
Campbell Gordon
3
Franks Erik
4
Loftin Marc
5
Cassidy Rick
6
Logan Thomas
7
Martz Todd
8
Bailey (JBA) Jonathan
9
Mahoney/Fernandez David/Oscar
10
Sharpes Brian
11
Kreling (Diamond) Charles
12
Russo Michael
13
Alkhoury Jamil
14
Elghawi (Advance) Andre
15
Glenn Roger
16
Teicheira/EAA Lee
17
Bloxham Thomas/Diana
18
Fulton John
19
O'Neill Fionn
20
Storch Maurice
21
Crafts/Carter David/Ward
22
Higgins James
23
Bourne Mike
24
Klein (Flow Av) Benjamin
25
Bajaj Vikram
26
Louie (Silverbird) Garrick
27
Souang (Sabine) Andre
28
Mather Christopher
29
Horneman Auric           30
Burton Rick           31
Quatacker Dane           32
Fassett Robert           33
Grimes Mike & Amber           34
Engel Donald           35
Meade/Meade (Noble Aviation) Jonathan/Robert           36
Stead Michael          37
Yamabayashi Eirc          38
Danto(Premiere Aviation) Peter         39
Ma Charlie         40
Siegfried Todd         41
Harhay Michael         42
Donnelly (Bremar Aviation) Mark          43

Shade Hangar North Facing Waiting List

Last Name First Name Place on the List
Horneman Auric 1
Moorad Bruce 2
Burton Rick 3
Jamison Connor 4
Olson Kevin 5
Doyle Aaron 6
Quatacker Dane 7
Fassett Robert 8
Fulginiti (Rushmore Aviation) James Vincent 9
Chavez/Chavez Frederick/Bradley 10
Hanks Cathy 11
Neffinger Edward 12
Yamabayashi Eric 13
Olson(Exp. Flight Test Solutions) Ryan 14
Lem Ron 15
Harrison Kent 16
Custodio David 17
Ma Charlie 18
Henderson Alex 19
Siegfried Todd 20
Young Ryan R.  21
Salvador (Maversium) Manny 22
Harhay Michael 23
Brown Nicolas 24
Gatpandan Grace 25
Hill Chester & Sandra 26

Large Hangar South Facing Waiting List

Last Name First Name Place on  List
Kreling (Diamond) Charles 1
Alkhoury Jamil 2
Elghawi (Advance A) Andre 3
Glenn Roger 4
Teicheira/EAA Lee 5
Bloxham Thomas/Diana 6
Franks Erik 7
Campbell Gordon 8
Fulton John 9
O'Neil Fionn 10
Storch Maurice 11
Crafts/Carter David/Ward 12
Higgins James Robert 13
Bourne Mike 14
Klein (Flow Av) Benjamin 15
Bajaj Vikram 16
Louie (Silverbird) Garrick 17
Ajdari Shahrokh 18
Souang (Sabine Fin) Andre 19
Walker (N619MC) John 20
Salimi (Salimi Mgt) Vincent 21
Elston Josh 22
Horneman Auric 23
Reiland Hal 24
Burton Rick 25
Quatacker Dane 26
Fassett Robert 27
Grimes Mike & Amber 28
Lucia/Anderson Keith/Marc 29
Meade/Meade (Noble Aviation) Jonathan/Robert 30
Stead Michael 31
Yamabayashi Eric 32
Olson (Exp. Flight Test Solutions) Ryan 33
Danto(Premiere Aviation) Peter 34
Potter Randy 35
Ma Charlie 36
Siegfried Todd 37
Harhay Michael 38
Hull Matthew 39
Donnelly (Bremar Aviation, LLC) Mark  40
Hania (Medi-Teck Inc) Robert 41
Okawa/Kerbawy Takamasa & Sofia 42

Exec Hangar South Facing Waiting List

Last Name First Name Place on the List
Cassidy Rick 1
Logan Thomas 2
Martz Todd 3
Bailey (JBA) Jonathan 4
Mahoney & Fernandez David & Oscar 5
Sharpes Brian 6
Kreling (Diamond) Charles 7
Russo Michael 8
Alkhoury Jamil 9
Elghawi (Advance) Andre 10
Glenn Roger 11
Teicheira/EAA Lee 12
Bloxham Thomas/Diana 13
Franks Erik 14
Campbell Gordon 15
Fulton John 16
O'Neill Fionn 17
Storch Maurice 18
Crafts/Carter David/Ward 19
Higgins James 20
Bourne Mik 21
Klein (Flow Av) Benjamin 22
Bajaj Vikram 23
Louie (Silverbird) Garrick 24
Souang (Sabine) Andre 25
Mather Christopher 26
Horneman Auric 27
Burton Rick 28
Quatacker Dane 29
Fassett Robert 30
Grimes Mike & Amber 31
Meade/Meade (Noble Aviation) Jonathan/Robert 32
Stead Michael 33
Yamabayashi Eric 34
Danto(Premiere Aviation) Peter 35
Ma Charlie 36
Siegfried Todd 37
Harhay Michael 38
Donnelly (Bremar Aviation LLC)  Mark 39

Shade Hangar South Facing Waiting List

Last Name First Name Place on list
Moody Peter 1
Moorad Bruce 2
Burton Rick 3
Jamison Connor 4
Quatacker Dane 5
Fassett Robert 6
Fulginiti (Rushmore Aviation) James Vincent 7
Chavez/Chavez Frederick/Bradley 8
Hanks Cathy 9
Neffinger Edward 10
Yamabayashi Eric 11
Olson(Exp. Flight Test Solutions) Ryan 12
Lem Ron 13
Harrison Kent 14
Custodio David 15
Ma Charlie 16
Henderson Alex 17
Siegfried Todd 18
Young Ryan R.  19
Salvador (Maversium) Manny 20
Harhay Michael 21
Ertas Efe Yusuf 22
Brown Nicolas 23
Gatpandan Grace 25
Hill Chester & Sandra 26